Produkter    
Kundvagn
Din kundvagn är tom.
Köpvillkor Kundtjänst
Fuktskolan Skriv ut E-post

Allmänt om fukt i hus

Fukt i hus kan ge flera problem. Det man vanligen tänker på är kanske fuktiga och ”råa” källare, kondens på insidan av fönster eller fuktiga tvättstugor och badrum. Men det som kan bli väldigt kostsamt och besvärligt är när fukt skadar byggnadsdelar. För hög fukthalt i luften eller byggnadsmaterial kan ge upphov till mögel som ger dålig lukt eller allergiska besvär. Fukten kan också skada byggnadsmaterial så att dessa ändrar form (t.ex. buktande parkettgolv) eller förlorar sin hållfasthet och går sönder (t.ex. röt-angrepp i fönsterbågar, träbjälkar eller spånskivor som kollapsar). Spackel, lim, fogmassor, färger m.m. kan också innehålla direkt hälsofarliga ämnen som frigörs när byggnadsmaterialen blir fuktiga.

Ett ventilationssystem eller avfuktare kan bli en lönsam investering om det hindrar skador som kan kosta hundratusentals kronor att reparera, men ett torrt och bra klimat inomhus hjälper inte om huset har en dålig grundkonstruktion, dränering, vind eller läckande tak.

Fuktiga källare, badrum och tvättstugor

Att höja värmen i och låta det vara en tillräcklig grundtemperatur även under sommar/höst i källaren , gör att risken för fuktskador i väggar, fönster m.m. minskar. Det kostar energi (och pengar) men de flesta hus måste vara uppvärmda för att ”må bra”.

En avfuktare i källaren ger torrare luft med mindre risk för skador och mögelangrepp.

I en dåligt ventilerad tvättstuga kan avfuktaren göra att tvätten torkar fortare och att skadlig fukt i luften inte kommer ut i huset.

Viktigast är dock alltid husets ventilationssystem som skall ta hand om dålig och fuktig luft i ”våtutrymmen” (tvätt, bad, wc m.m.) och tillföra ren och torr luft till ”vistelserummen” (sovrum, vardagsrum, gillestuga m.m.).

Fukt i krypgrund eller på vinden.

Ett mycket vanligt sätt att grundlägga hus har sedan 70/80-talet varit med en s.k. krypgrund. Tyvärr så är nästan alla dessa ”uteluftsventilerade” krypgrunder en riskkonstruktion. Fukt från marken och luften i kombination med låga temperaturer i grunden, även under sommaren gör att miljön i krypgrunden blir gynnsam för mögel och röta. Resultatet kan bli dålig lukt i huset och "sjuka hus"-symptom. Ibland kan till och med golvkonstruktionen försvagas och gå sönder.

På en kall vind kan samma problem uppstå när fuktig luft från huset tränger upp genom vindsbjälklaget.

En förebyggande åtgärd är att installera en luftavfuktare i grunden eller på vinden. Avfuktaren bör vara av s.k. sorptionstyp som kan avfukta luft vid låga temperaturer till skillnad från enklare typer av avfuktare som bättre lämpar sig för inomhusbruk. Luftavfuktaren håller luften torr vilket gör att mögel- och rötsvamp hindras från att få fäste och gamla angrepp stannar upp i sin tillväxt. En installation i en krypgrund skapar också ett lägre lufttryck i grunden vilket oftast minskar problem med kvarvarande lukter som annars kan komma upp till huset. Installationen är enkel och kan lätt göras av en händig villaägare, speciellt en vindsinstallation eftersom kringarbetena är mindre. Här finns stora pengar att spara med lite eget arbete men vi rekommenderar alltid att en fackman gör en besiktning för att bedöma nuvarande skador och behov av åtgärder som t.ex. besprutning med svampdödande medel s.k. fungicider.

Ventilationsbutiken.se kan erbjuda kompletta ”gör-det-själv”-paket med allt material, utförliga instruktioner och kom-i-håg-listor för att få installation och kringarbeten utförda på bästa sätt. Vi kan också erbjuda kontroller och injustering av den färdiga anläggningen genom ett nät av service-företag i landet. Kontakta gärna mig ( eller ) för mer information.

Fuktskadade golv.

Fuktskador i golv är mycket vanligt i hus från 60 till 80-talet med källare eller platta på mark. Betongplattorna utfördes under denna tid oftast utan någon underliggande isolering eller fuktspärr. Detta gör att stora mängder fukt i ångform kan ta sig igenom betongplattan och skada överliggande golvkonstruktionen som ofta är ett s.k. uppreglat eller sandavjämnat golv med isolering och en spånskiva på toppen. Detta fuktproblem uppstår även om dräneringen är fungerande. Fukten kan skapa problem med mögel- och rötskador, allergier och otrevliga kemikalier som frigörs till inomhusluften. Man kan försöka att koppla ett ventilationssystem till ett befintligt uppreglat golv för att skapa ett undertryck och uttorkning av konstruktionen men detta brukar ge mycket varierande resultat. Det bästa är att riva ut det gamla övergolvet, avlägsna allt skadat material och montera ett nytt ”mekaniskt ventilerat golv”. Ett av de bästa systemen på marknaden är Nivell System (se www.nivellsystem.se för mer information). Med Nivell System får man ett garanterat torrt och luktfritt golv genom att ventilationssystemet tar hand om fukten och skapar ett undertryck i golvet så att gamla lukter ej kommer upp till rummet. Kontakta gärna mig ( eller ) för mer information.

Lycka till!

Mathias Ohlsson, Civilingenjör

Ventilationsbutiken.se